Categorized | Ogólnie

34 rocznica generalnego strajku na Podbeskidziu

34 rocznica generalnego strajku na Podbeskidziu

7 lutego 2015 roku  w Państwowej Szkole Muzycznej odbyły się obchody 34 rocznicy generalnego strajku na Podbeskidziu. W uroczystości uczestniczył Starosta Żywiecki Andrzej Kalata.

34 rocznicę generalnego strajku na Podbeskidziu przypomniał podczas uroczystości Artur Kasprzykowski z katowickiego IPN. Był to największy w Polsce zakończony sukcesem polityczny protest „S”. 26 I 1981 w zakładach woj. bielskiego odbył się 1-godz. strajk ostrzegawczy, 27 I 1981 rozpoczął się bezterminowy strajk generalny Regionu. MKS z siedzibą w bielskich zakładach Bewelana tworzyło 107 osób, które reprezentowały ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów Bielska-Białej i woj. bielskiego. Przewodniczącym MKS był Patrycjusz Kosmowski, przewodniczący MKZ. Do rozwiązania konfliktu włączył się Kościół, prymas Stefan Wyszyński skierował do Bielska-Białej sekretarza Episkopatu Polski bp. Bronisława Dąbrowskiego i biskupów katowickich Janusza Zimniaka i Czesława Domina. Przyjęli oni na siebie rolę gwarantów porozumienia podpisanego rano 6 II 1981. Po 10 dobach strajk został zakończony. Ze stanowisk ustąpili: sekretarze PZPR, wojewoda i jego z-cy, prezydent miasta, komendant MO.
Podczas uroczystości rocznicowej wręczony zostały tytuły „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. To zaszczytne wyróżnienie nadane przez Zjazd Krajowy Zjad Delegatówb NSZZ Solidarność otrzymali : biskup Tadeusz Rakoczy, Marcin Tyrna- wieloletni szef podbeskidzkiej Solidarności, senator, wicemarszałek Senatu oraz ksiądz Zbigniew Powada. Tytuły wręczał wspólnie z posłem Stanisławem Szwedem, Piotr Duda-szef NSZZ Solidarność.
Podczas uroczytośći ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy mówił, że strajk przed 34 laty był zwycięstwem siły i społecznej determinacji ludzi. Ta rocznica mówił hierarcha to również dobry moment do refleksji, co zrobiliśmy z naszą wolnością. W tym kontekście biskup mówił o rozwarstwieniu społeczeństwa. Biskup wskazał,że największą cenę za przemiany szczególnie te po 1989 roku zapłacili ludzie pracy.

Podczas uroczytości wręczone zostały również tytuły zasłużony dla ” Zasłużony dla Podbeskidzkiej Solidarnosci” przyznane przez Regionalny Zjazd NSZZ Solidarności Podbeskidzia. Wręczony został również tytuł Związkowca Roku przyznany dla Piotra Górnego przez Zarząd Regionu NSZZ Soliadarności. Na zakończenie w części artystycznej wystąpił zespół Grojcowianie.

źródło: Powiat Żywiecki

zdjęcie: Tomasz Terteka

This post was written by:

- who has written 1008 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites