Sejm na rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu zajmie się prezydenckim projektem ws. przywrócenia wieku emerytalnego. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.
Zgodnie z projektem prezydenta Andrzeja Dudy wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym oraz rolników. Przywrócony miałby być też niższy wiek stanu spoczynku dla sędziów i prokuratorów.
Wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział w rozmowie z Radiem Maryja, że takich zmian oczekuje społeczeństwo.
– Będzie pełne poparcie dla tego projektu. Oczywiście też w samym projekcie jest zapowiedź uzasadnienia pana prezydenta o szerszą debatę nad choćby kwestią związaną ze stażem emerytalnym. Będziemy chcieli, żeby na poziomie parlamentu – mówię teraz nie jako minister, ale jako poseł – odbyło się wysłuchanie publiczne, czyli żeby była szersza debata w tych tematach. Jeżeli nawet nie przy tym projekcie, to na pewno do tego tematu wrócimy. Ta sprawa dotycząca przywrócenia wieku emerytalnego powinna być w miarę szybko rozstrzygnięta. Ta sprawa jest dla nas oczekiwana – podkreślił minister Stanisław Szwed.
Projekt w sprawie obniżenia wieku emerytalnego prezydent złożył jeszcze w Sejmie poprzedniej kadencji, jednak ten nie zajął się nim.
Prezydent zapowiedział wówczas, że złoży go ponownie w nowej kadencji. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
źródło: Radio Maryja