Od produkcji, poprzez palenie, aż do utylizacji:
Papierosy napędzają zmiany klimatyczne i od lat mają negatywny wpływ na ludzi i środowisko.
Tytoń zamiast jedzenia:
90 procent roślin tytoniowych jest uprawianych w krajach, w których brakuje żywności. Mniej ziemi zostaje na produkcję żywności.
Miliony hektarów to powierzchnia, na której uprawia się tytoń na potrzeby globalnej konsumpcji. WHO szacuje, że połowa strat w lasach i zaroślach w regionach upraw jest spowodowana wycinką pod produkcję tytoniu.
Co roku do uprawy i przetwarzania tytoniu potrzeba 22 mld ton wody. To 2,5 razy więcej wody niż zużywa rocznie Wielka Brytania.
Pustynnienie:
Roślina tytoniu usuwa składniki odżywcze z gleby i sprzyja erozji gleby. Ziemia przeznaczona pod uprawę tytoniu często nie może być uprawiana przez lata.
Zatrute wody gruntowe:
Pestycydy stosowane do ochrony roślin tytoniu szkodzą zdrowiu i zanieczyszczają wody gruntowe i glebę.
Gazy cieplarniane:
Z produkcji i konsumpcji tytoniu emitowane są co roku prawie 84 miliony ton dwutlenku węgla. To tyle, ile całe Peru wydaje w ciągu roku.
Pożary lasów:
Prawie jedna czwarta z 548 pożarów lasów w Niemczech w 2021 roku była spowodowana zaniedbaniem. Dotyczy to również niedbale wyrzuconych papierosów, które wciąż się żarzą.
Filtry papierosowe potrzebują 15 lat, aby rozłożyć się w przyrodzie. Zatem wyrzucony dziś papieros nie ulegnie rozkładowi do 2037 roku.
Góry odpadów:
Uprawa i konsumpcja tytoniu powoduje powstawanie 25 milionów ton odpadów rocznie, w tym niedopałków papierosów. jest to dwa razy więcej odpadów niż produkują Niemcy rocznie.
Toksyny w zbiornikach wodnych:
Trucizny są wypłukiwane przez deszcz i trafiają do jezior, rzek i morza. Tam mogą zatruć ryby, ptaki i ssaki morskie. Ludzie spożywają toksyny poprzez ich jedzenie.
Amoniak Benzen, formaldehyd, nikotyna: toksyczny dym:
W dymie papierosowym powstaje neurotoksyna nikotyna i około 4800 innych substancji.
Wiele z tych substancji ma działanie rakotwórcze. – Arsen, ołów, miedź
Praca dzieci:
Wiele dzieci pracuje na polach tytoniowych nawet do dwunastu godzin dziennie. Są one szczególnie narażone na zatrucie nikotyną w wyniku kontaktu skóry z liśćmi tytoniu.
Na każdą osobę na ziemi produkuje się rocznie 750 papierosów, wliczając w to noworodki. To w sumie niespełna sześć bilionów papierosów.
źródło: AOK
zdjęcie: Rynek Rolny.pl