Wczoraj telewizja publiczna wyemitowała film dokumentalny autorstwa Michała Rachonia oraz Sławomira Cenckiewicza „Reset.” W filmie poruszono między innymi wątek cara Mikołaja pierwszego króla polski.
. „To dokument pod wieloma względami niesamowity. Zaczyna się on od pewnych wątków historycznych, gdzie pojawia się Aleksander I, car Rosji, jako łaskawy król Polski, który daje Polsce pierwszą demokratyczną konstytucję. Pojawia się odwołanie do wspólnej walki z hitleryzmem. Trzeci wątek dotyczy tradycji dobrych relacji kulturalnych z latach 50, 60 i 70-tych XX w.”
W okresie trwania tak zwanego resetu miało miejsce spotkanie w jednej z fundacji niemieckiej dotyczącej stosunków polsko niemieckich i roli regionów. Wykład odbył się w Warszawie 15 września 2008 pod tytułem Polska–Saksonia–Rosja.
Premier saksonii Stanisław TillichPowiedział następująco:
„Trzysta dwadzieścia pięć lat temu, czyli w roku tysiąc sześćset osiemdziesiątym trzecim, polski król Jan Trzeci Sobieski zwyciężył Turków pod Wiedniem. Samych Polaków zwycięstwo to jednak nie wzmocniło. Brytyjski historyk Norman Davis pisze w swojej historii Polski „Serce Europy” (cytuję): „Sobieski pokonał Turków, ale nie udało mu się być panem własnych poddanych“ (koniec cytatu).
W roku tysiąc sześćset dziewięćdziesiątym siódmym, zaledwie czternaście lat później – saski elektor August Drugi – nazywany Mocnym – został wybrany królem Polski. Z czteroletnią przerwą nastąpiły dla Polski czasy panowania królów saskich trwające prawie sześćdziesiąt lat.
Norman Davis ocenia, że kulturalny i gospodarczy upadek Polski dokonał się za czasów saskich. Pod panowaniem królów saskich (cytuję): „to co działo się w Warszawie zależne było od Drezna, a to co postanawiane było w Dreźnie, zależało od decyzji Sankt Petersburga” (koniec cytatu), czyli Rosji. Rzeczpospolita Obojga Narodów podporządkowana więc była obcym interesom, co w końcu doprowadziło do rozbiorów.
Dzisiaj, prawie dwieście pięćdziesiąt lat później, sytuacja zmieniła się diametralnie na lepszą, nawet jeżeli sceptycznie podchodzimy do poczynań Rosji.”
Czy Polska była wolnym i suwerennym krajem?
Załączamy dyskusję dotyczącej wpływów rosyjskich w okresie rządów PO-PSL
Bundestag 25 września 2001 Wladimir Putin:
„Panie i panowie, w naszej wspólnej historii mieliśmy różne strony, czasami bolesne, zwłaszcza w XX wieku. Ale w przeszłości bardzo często byliśmy sojusznikami. Relacje między naszymi narodami były zawsze wspierane przez ścisłą koordynację i dynastie.
Ogólnie rzecz biorąc, kobiety odegrały szczególną rolę w naszej historii.
Przypomnijmy sobie na przykład córkę Ludwika IV, księcia Hesji-Darmstadt, znaną w Rosji jako księżniczka Elżbieta. Spotkał ją prawdziwie tragiczny los. Po zamordowaniu męża założyła klasztor. Podczas I wojny światowej pielęgnowała rosyjskich i niemieckich rannych. W 1918 roku została stracona przez bolszewików. Była powszechnie czczona. Niedawno jej praca została doceniona i została kanonizowana. Jej pomnik stoi dziś w centrum Moskwy.
Nie zapominajmy o księżnej Anhalt-Zerbst. Nazywała się Sophie Auguste Friederike. Wniosła wyjątkowy wkład w historię Rosji. Prości Rosjanie nazywali ją matką. Ale do historii świata przeszła jako rosyjska caryca Katarzyna Wielka.”
źródło: TVP.INFO, Niezależna, KAS, Bundestag
zdjęcie: TVP