Categorized | Ogólnie

Hans-Dietrich Genscher nie żyje

Hans-Dietrich Genscher nie żyje

Hans-Dietrich Genscher, niemiecki polityk i dyplomata, wieloletni minister spraw wewnętrznych i zagranicznych oraz wicekanclerz RFN zmarł wczoraj w wieku 89 lat z powodu niewydolności układu sercowo-naczyniowego.

Urodził się 21 marca 1927 roku w Reideburgu, w Saksonii-Anhalt. W 1942 roku wstąpił do Hitlerjugend. Podczas wojny służył w oddziałach pomocniczych obrony przeciwlotniczej, a w styczniu 1945 roku zgłosił się do Wehrmachtu. Po ustaniu walk znalazł się w niewoli amerykańskiej, a następnie brytyjskiej. Gdy go zwolniono, powrócił w rodzinne strony. Wówczas była to sowiecka strefa okupacyjna. W 1952 roku wyjechał do RFN i osiadł w Bremie. Rozpoczął pracę jako prawnik. Szybko też zaczął piąć się po szczeblach kariery Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), partii wchodzącej w skład niemieckiego rządu.

Od 1969 do 1974 roku był ministrem spraw wewnętrznych. W tym okresie, podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku, doszło do ataku palestyńskich terrorystów na ekipę Izraela. „To był najstraszniejszy dzień mojej długiej kariery jako członek niemieckiego rządu. Nikomu nie życzę, żeby czegoś takiego doświadczył” – opowiadał później Genscher, wyjaśniając, że cały czas starał się wtedy o zwolnienie zakładników pokojową drogą.

W 1974 roku znalazł się on w gabinecie kierowanym przez kanclerza Helmuta Schmidta. Objął stanowiska wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. Starał się zmniejszać tarcia między blokami geopolitycznymi podczas zimnej wojny. „Naszym celem jest pokój w Europie, w której samostanowiący niemiecki naród odzyska swoją jedność” – powiedział w 1975 r. na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Był współtwórcą zjednoczenia Niemiec. „Przybyliśmy do was, by poinformować, że dziś zezwolono na wasz wyjazd” – to właśnie zdanie wypowiedziane przez Genschera 30 września 1989 roku na balkonie ambasady RFN w Pradze zapisało się w pamięci milionów Niemców. Działo się to w momencie, gdy walił się berliński mur.

14 listopada 1990 roku niemiecki polityk wspólnie z Krzysztofem Skubiszewskim podpisał traktat między RFN i Polską o potwierdzeniu granicy na Odrze i Nysie. W 1992 roku zrezygnował ze stanowisk wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. Pełnił funkcję honorowego przewodniczącego FDP.

źródło: niezalezna.pl

This post was written by:

- who has written 1008 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites