Urząd Kanclerski podał na stronie internetowej, że kanclerz Angela Merkel 12 marca przyjedzie do Warszawy. Spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem. Mecenas Stefan Hambura ma nadzieję, że podczas rozmów
poruszony zostanie temat odszkodowania dla Związku Polaków w Niemczech.
Mecenas Hambura jest przewodniczącym „Zespołu do spraw likwidacji skutków rozporządzenia niemieckiej Rady Ministrów z dn. 27 lutego 1940 r., mocą którego rozwiązano wszelkie organizacje Polskiej Mniejszości Narodowej w III Rzeszy i skonfiskowano ich mienie”. Berliński prawnik w liście do federalnego ministra finansów domaga się od niemieckich władz rozpoczęcia rozmów na temat wypłacenia odszkodowań dla poszkodowanego przez działania III Rzeszy, Związku Polaków w Niemczech.
Hambura w rozmowie z portalem niezalezna.pl stwierdził, że ma nadzieję, iż wśród ważnych tematów, kwestia odszkodowań także zostanie poruszona podczas rozmów Angeli Merkel z Donaldem Tuskiem.
– Wiadomo, że już w środę dojdzie do spotkania polskiego premiera z niemiecką kanclerz, więc liczę na to, że Donald Tusk wzorem greckiego prezydenta, który upomniał się o niemieckie odszkodowania dla Grecji za szkody wyrządzone przez III Rzeszę, także wykaże się odwagą i poruszy podobny temat, tyle, że dotyczący roszczeń dla polskiej mniejszości – powiedział w rozmowie z nami adwokat Stefan Hambura.
Do 1940 roku polska mniejszość narodowa oficjalnie istniała. 27 kwietnia 1940 roku podpisane przez ówczesnego szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego III Rzeszy Hermana Goeringa rozporządzenie spowodowało natychmiastową delegalizację wszystkich organizacji polskich na terytorium Rzeszy i konfiskatę ich mienia, ponadto skutkowało odebraniem im statusu mniejszości narodowej.
Od tego czasu niemiecka władza (wszystkie rządy) po prostu uznały, że polska mniejszość narodowa przestała istnieć. Dopiero działania obecnych organizacji w Niemczech, przede wszystkim Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, spowodowały, iż temat ponowie stanął na agendzie obydwu rządów. Berliński adwokat Stefan Hambura powołując się na ekspertyzy prawne wielokrotnie przypominał, że Polacy nadal mają status mniejszości narodowej. Jedną z nich (na wniosek MSZ) wykonali naukowcy pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jana Sandorskiego (UAM), prof. dra hab. Andrzeja Saksona (Instytut Zachodni) i dr. Michała Nowosielskiego (IZ). Z ich ekspertyzy jednoznacznie wynika, że rozporządzenie z mocą ustawy Goeringa z 1940 roku od początku było nieważne, tak więc obecnie obowiązuje stan sprzed wojny, co oznacza, iż mniejszość narodowa polska istnieje w Niemczech nieprzerwanie minimum od 1922 roku.
Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą jednogłośnie przyjęła projekt opinii dla polskiego rządu, w którym wspiera dążenia Polaków mieszkających w Niemczech do uzyskania statusu mniejszości narodowej.
foto: Tomasz Hamrat
źródło: niezalezna.pl