W roku 2017 zmarło więcej Polaków niż przed laty – wynika z raportu NFZ. Za większą umieralność w naszym kraju może odpowiadać smog. Eksperci alarmują: fatalna jakość powietrza zabija.
„Według danych zebranych przez NFZ, w 2017 roku liczba zgonów wyniosła 405,6 tys. i wzrosła o 3,77 proc. w stosunku do roku 2016. W styczniu 2017 zmarło aż o 23,5 proc. ludzi więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej” – czytamy na portalu smoglab.pl.
Przyczyna? NFZ zwraca uwagę na to, że z roku na rok pogarsza się jakość powietrza w Polsce. W styczniu i lutym 2015 i 2016 roku PM10 utrzymywał się średnio na poziomie 60-65 mikrogramów na metr sześcienny, w 2017 wzrósł do ponad 80.
NFZ dodaje, że smog jest „potencjalną przyczyną wzrostu liczby zgonów”. Ale stale pogarszające się powietrze „może rodzić gwałtowne konsekwencje zdrowotne u osób szczególnie podatnych, w tym ze strony układu krążeniowo-oddechowego”.
Fatalne powietrze jest problemem dla ludzi starszych. Cierpią też młodzi, którzy wychowują się w smogu. Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, 90 proc. dzieci na świecie oddycha toksycznym powietrzem. To ponad 1,8 miliarda młodych. Trujące, toksyczne i rakotwórcze powietrze osłabia ich możliwości intelektualne, oraz prowadzi do setek tysięcy zgonów. Tak donosi WHO, na podstawie badań zleconych przez organizację. Młodzi są szczególnie narażeni, bo pyły zawieszone są ciężkie i w większości znajdują się blisko podłoża. A dzieci ze względu na niższy wzrost są bardziej narażone na ich wpływ.
Czytaj też: Zebrał pył z parapetu i przeprowadził eksperyment. Wynik przeraża
Strach się bać wyników z 2018 roku. Tym bardziej, że sytuacja w kraju stale się pogarsza. Aż 19 z 20 miast w Europie najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem mieści się w Polsce. Raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje nas jako już nie czerwoną, ale fioletową plamę na mapie Europy.
Trujące powietrze, powracające choroby przez brak szczepionek, które znowu zabijają – sami zaciskamy pętle na swojej szyi. Statystyki pokazują okrutną prawdę.
źródło: WP
zdjęcie: Pixabay.com